Terčem kritiky se stává i elektrická energie, která je vyráběna za pomoci větru. Na Facebooku nyní koluje status, který má více než tisíc sdílení a nese název „Další způsob ovlivňování počasí, o kterém se mlčí.“ Autor v něm předkládá ničím nepodložené hypotézy, že „velké farmy větrných elektráren dokáží zpomalit proudění vlhkého oceánského vzduchu a tím snižují autoklimatizační schopnost kontinentu a způsobují sucho a oteplování.“ To je nesmysl. Je však pravda, že „velká výroba větrné energie by oteplila kontinentální Spojené státy o 0,24 stupně Celsia?“
Naše hodnocení: zavádějící
Podrobnosti: Toto tvrzení pravdivé je, respektive vychází ze studie z roku 2018. Studie však počítá s tím, že by se tak stalo, kdyby jedna třetina celé plochy USA byla pokryta větrnými elektrárnami a ty nahradily veškerou výrobu elektrické energie. Pokrytí jedné třetiny území by samozřejmě bránilo kulminaci vzduchu. Jde však o čistě hypotetickou situaci. Vítr z důvodu, že je nestálým zdrojem energie, nikdy nebude tvořit většinu v energetickém mixu. Větrné elektrárny jsou stavěny tam, kde dochází k velkým poryvům větru.
Pro představu, ve Spojených státech amerických větrné elektrárny v roce 2022 vyprodukovaly přibližně 10,3 % veškeré elektřiny. V České republice je podíl energie z větrných elektráren mnohem nižší, v roce 2020 to bylo pouze 1 % celkové spotřeby energie. Nutno také dodat, že studie počítá hypoteticky s oteplením o 0,24 stupně Celsia. Vliv fosilních paliv je však mnohem vyšší. Podle vědeckých odhadů a modelů se očekává, že pokud budeme nadále spalovat fosilní paliva v současném tempu, může se teplota planety do konce století zvýšit o 2 °C až 4 °C. Studie počítá s oteplením jen v místech, kde by byly větrné parky, nikoliv celosvětovým oteplováním.